Nezhojené rány národa

Kniha Nezhojené rány národa (2012) ...   https://nezhojene-rany-naroda.webnode.cz/

Kniha se věnuje opomíjenému tématu rodin politických vězňů komunistického režimu padesátých a šedesátých let, také vězňům samotným, zahrnuje i "nadčasové" kapitoly. 

Zobrazuje nejen vnější život rodin a dopad totality na ně, zaměřuje se hodně na vnitřní dramata žen při zatčení manžela, při soudu a návštěvách. Vystihuje trvalý psychický tlak na ženy během věznění partnera, těžká rozhodování, zda se rozvést, a tak se zbavit týrání a pronásledování od komunistů. 

Líčí obtížnou cestu rodin k vězňům po propuštění a obráceně, cestu vězňů na svobodě ke svým nejbližším. Vězni opouštějící brány lágrů a věznic např. nevěděli, že žena žije s někým jiným, nebo tušili, ale dělali si naděje. I pevná manželství se rozpadala - vracel se jiný muž k jiné ženě.

Objevuje se zde též realita života padesátých let, atmosféra doby, zločinnost a metody StB.

Kniha popisuje zatčení, výslechy, život v lágrech a věznicích, ale především podchycuje vnitřní prožitky vězňů a jejich deprese, nevynechává však ani chvilky radosti a přesvědčení, že vše dobře dopadne. Nechybí ukázky "soubojů" s bachaři. Stranou nezůstávají následky lágru na duši, neurózy a strachy, dozor StB nad propuštěnými.

V nadčasových kapitolách přesahuje i do současnosti. Rozebírá údajné omluvy komunistů. Zamýšlí se, proč přišla totalita KSČ a proč se dnes do jisté míry pozapomnělo na minulou dobu. Jaký negativní dopad měla tlustá čára, kterou v devadesátých letech udělala politika i společnost za érou KSČ. Proč se nesoudily zločiny této strany. Zabývá se otázkou, zda a kdy je možné se při osobním selhání ospravedlnit vlivem doby a mládí. Uvažuje o významu "beznadějného" odboje a důvodech vstupu do ilegality. Ukazuje různou míru spolupráce s režimem. Své místo má filozofický pohled na viny, tresty, na smysl odpuštění a lítosti. Vybízí k zamyšlení nad silou člověka a jeho schopností překonat nepřekonatelné. 

Předmluvu knize věnoval emeritní prof. Ivo Feierabend z univerzity v San Diegu. Jeho otec se stal na podzim roku 1938 ministrem v československé druhorepublikové vládě, v roce 1939 ministrem v protektorátní vládě, po svém útěku z protektorátu posléze ministrem v československé exilové vládě v Londýně. Z protektorátu musel uprchnout kvůli vyzrazení své odbojové činnosti, cestu ven mu zařídil autorův prastrýc a děda. Více zde: https://jizvy-zustavaji-dedictvi-zla.webnode.cz/rodiny-politickych-veznu/ 

© 2019 Worlds Collide. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Muklové, ženy muklů, rodiny muklů